Защо е важно да се грижим за зъбите на домашният ни любимец
Лошият дъх при домашните любимци, особено при кучетата често става обект на шеги, но всъщност това си е доста сериозна тема. Заболяванията на зъбите са срещани при 80% от домашните любимци на възраст до 3 години и така както при хората те могат да доведат до сериозни последствия за здравето. С тази статия на ветеринарна клиника Д-р Пух ще отговорим на въпросът защо е толкова важно да се грижим за зъбите на домашният ни любимец?
Колко зъби имат кучето и котката?
Млечните зъби при кучето са 28, а при котката 26. До шестият месец тези млечни зъби се сменят с постоянни – 42 за кучето и 30 при котките.
Намирате ли млечни зъби и какво се случва ако те не паднат самостоятелно?
Възможно да забележите падналите млечни зъби докато кучетата играят и дъвчат играчки. Млечен зъб също може да намерите и в козината на котката докато расте. Ако млечните зъби не падат сами, а постоянните зъби поникват под тях, това може да доведе до проблеми като увеличено натрупване на плака и зъбен камък, проблем в захапката, възпаление на венците и други. Тези останали зъби обикновено се премахват по време на кастрация на животното.
Кога трябва да започне грижата за зъбите на домашния любимец?
Колкото по-рано, толкова по-добре! С помощта на вашия ветеринарен доктор следете внимателно за задържани млечни зъби и за проблеми със захапката. Ветеринарният ви лекар ще ви научи как да се грижите за венците и зъбите на домашният ви любимец.
Как мога да разбера, че домашният ми любимец има проблем със зъбите?
Лошият дъх често е първият признак на заболяване на зъбите. Внимателно повдигнете устните и огледайте за зъбен камък, възпалени венци, липсващ или отчупен зъб. При котките може да започне с повишено слюноотделяне. И кучето и котката могат да откажат храната или играта с играчки, да тракат със зъби когато се опитват да се хранят. Може да забележите летаргия, кървене от венците, рушащ се зъб и паднал такъв в козината (при котките). Заболяванията на зъбите прогресират в стадии – ако са открити навреме може да предотвратите по-нататъшни увреждания и да спасите колкото се може повече зъби.
Как цялостното здраве на животното се повлиява от болен зъб?
Възпалените венци, и болните зъби не са само проблем в устната кухина – те са проблеми и за: сърцето, бъбреците, чревният тракт, ставите. Зъбният камък и всяка инфектирана зона в устната кухина съдържа множество бактерии които могат да се разпространят и да предизвикат инфекция в много части на тялото. С редовната профилактика на зъбите можете да избегнете някои от най-сериозните странични ефекти на увредените зъби.
От къде да започнем?
Посетете кабинета на ветеринаря с новото куче или коте. Той ще ви разясни по-подробно как да полагате добри дентални грижи за вашият любимец у дома. Повечето от ветеринарните лекари с радост разясняват как това да се случи, естествено с подходящи средства (четки и пасти за зъби за котка или куче). Важно е да се отбележи, че не трябва да се използват човешки пасти за зъби за животното!
Ако вашият домашен любимец е над 3 годишна възраст, добре е да планирате посещение при ветеринарният лекар за проверка на зъбният му статус. А ако се налага почистване на зъбният камък e добре преди упойката да се направи кръвно изследване на общият статус на животното относно скрити проблеми.
Домашният ми любимец има нужда от почистване на зъбния камък. Какво следва?
Както отбелязахме и по-горе препоръчително е изследване на кръвните показатели преди манипулацията по почистване на зъбите. Това е рутинна здравна проверка, която потвърждава, че чернодробните, бъбречните и кръвните показатели са в нормални граници за да се сведе до минимум рискът от анестезията на животното. Много животни с проблем в устната кухина и зъбите ще трябва да приемат антибиотици няколко дни преди манипулациите за да затихне инфекцията и да се намалят усложненията. Домашният любимец се поставя на гладна диета в деня преди анестезията. Почистването е сходно до почистването на човешките зъби – отстраняване на зъбен камък, проверка за кариеси, гингивити, отстраняване на парчета и клатещи се зъби, лекуване на подути венци, болни зъби и накрая полиране. С добра дентална грижа домашният любимец може да се наслади на дълъг и здравословен живот.
Ако сте харесали статията публикувана от Ветеринарна клиника Д-р Пух и имате нужда от ветеринарен лекар, моля свържете се с нас. Клиниката ни се намира в ж.к. Лазур в град Бургас и предлага богат набор от ветеринарни услуги. Нашите ветеринари извършват прегледи и консултации, ваксинации, хирургия, кастрации, лечение, лабораторни изследвания, дентална медицина – зъболечение, образна диагностика – ехографски изследвания. Ние предлагаме и услуги като посещения по домовете, стационар за малки животни и подстригване.
Ако желаете можете също така и да ни последвайте във или
.